ZDROWIE

  1. Najwyższą masę kości osiągamy ok. 30–35 roku życia. Potem zaczyna jej ubywać. Największy ubytek masy obserwuje się w okresie przekwitania, gdy gwałtownie spada poziom hormonów ochronnych. Zmniejsza się ilość mazi stawowej, która umożliwia swobodne ruchy i zabezpiecza chrząstkę stawową przed ścieraniem. Przyczepy stabilizujące stawy są coraz luźniejsze. Starzeje się kręgosłup, zwłaszcza jądro miażdżyste - dysk.Ubywa nam wzrostu, zmienia się postawa ciała. Tak więc pomyśl już teraz o wieku więcej niż średnim i pamiętaj: stres, tryb pracy siedzącej jest naszym wrogiem.
  2. Gorset mięśniowy utrzymuje kręgosłup w prawidłowej postawie. Kręgosłup jest centralną jednostką funkcyjną ciała, a jego stan ma decydujący wpływ na ogólną sprawność ruchową i funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych. Kręgosłup umożliwia wykonywanie ruchów tułowia i kończyn, amortyzuje wstrząsy powstające podczas chodzenia oraz chroni rdzeń kręgowy odpowiedzialny za przesyłanie bodźców ruchowych i czuciowych do komórek ciała. To czy funkcjonuje prawidłowo i jest zdrowy, przede wszystkim zależy od nas samych. Tryb życia, praca siedząca, ilość przeznaczonego czasu na aktywny odpoczynek to wszystko decyduje o zmianach, które zachodzą w kręgosłupie. Silny i elastyczny gorset mięśniowy oraz zdrowy kręgosłup stanowią podstawę do prawidłowego działania całego organizmu. Jeśli mięśnie pleców są słabe, powodują skurcze, dokuczliwe bóle i wystarczy niewielkie zmęczenie lub przeciążenie, by zaczęły się kurczyć i napinać. Do napiętych mięśni, gorzej dopływa krew, a wraz z nią tlen i składniki odżywcze. Gdy krew źle krąży, nie są wypłukiwane szkodliwe produkty z przemiany materii. To właśnie sprawia, że zaczyna dokuczać sztywność karku, pojawiają się bolesne napięcia szyi i bóle w okolicy krzyżowej. Z biegiem czasu zaczynają się pogłębiać skrzywienia kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe i uszkodzenia krążka międzykręgowego.Pamiętaj! Dbaj o gorset mięsniowy, bo on utrzymuje kręgosłup w prawidłowej postawie.
  3. Przy nie wytrenowanych mięśniach czyli skróconych nie następuje optymalne odciążenie kręgosłupa, co prowadzi do zaburzeń w odżywianiu jego stawów. W życiu codziennym obciążenie stawów a zwłaszcza między kręgowych jest w zasadzie bezustanne. Aby skutecznie zapobiegać deformacjom stawów, zwyrodnieniu dysków, zablokowaniu kręgosłupa i bolesnym ograniczeniom ruchu są najlepsze odpowiednie ćwiczenia. Szczególnie obciąża nas kręgosłup pozycja siedząca. Podczas prostego siedzenia na trzeci krążek odcinka lędźwiowego wywierany jest nacisk ponad 140 kg, a gdy siedząc pochylimy się głęboko do przodu, siła nacisku wzrośnie aż 250 do 275 kilogramów, pamiętaj: kręgosłup, wątroba kochają ćwiczenia z odpowiednim obciążęniem. Do najważniejszych metod zapobiegawczych skutkom siedzącego trybu życia są ćwiczenia oporowe - tak, właśnie te ze sztangą. Przystępując do takich ćwiczeń należy uświadomić sobie, że tylko poprzez systematyczne ich wykonywanie można osiągnąć znaczącą wydolność organizmu. Jeśli zasada ta nie będzie przestrzegana, nie należy się spodziewać dobrych wyników.

    Tak więc należy dbać o siebie zapobiegając skutkom trybu siedzącego.